Новини України та світу

В Україні відбулося подорожчання молока, і тенденція до підвищення цін, ймовірно, триватиме: які фактори з Європи сприяють цьому процесу?

Протягом року, з травня 2024 по травень 2025, в Україні вершкове масло стало одним із лідерів за темпами зростання цін, що, у свою чергу, вплинуло на підвищення вартості молока. Очікується, що ціни на молоко продовжать зростати, і одним з факторів цього буде вплив Європейського Союзу. Як зазначає сайт Асоціації виробників молока України, середня вартість 1 літра молока-сировини, залежно від його якості, становить від 15,45 до 16 гривень. Хоча ціни залишилися стабільними в порівнянні з червневою ситуацією, прогнозується їх підвищення в найближчому майбутньому.

Аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі пояснює це подорожчанням вершкового масла. Так, після оновлення торгової угоди з ЄС Україна отримала розширені квоти на експорт молочної продукції, що сприяло відновленню постачання та появі дефіциту сировини на внутрішньому ринку.

Внаслідок угоди Україна відновила постачання молочних продуктів до Європи, а на внутрішньому ринку навіть з'явився незначний дефіцит молока-сировини, як і на початку липня 2024 року. Молокопереробні заводи почали шукати дешеве молоко.

Перспектива розширення експорту молочних виробів до країн Європи сприяє підвищенню прибутковості їхнього виробництва. Зростання цін на вершкове масло також впливає на закупівельні ціни. У результаті, вже в другій половині липня та в серпні ціни на закупівлю можуть зрости, якщо тенденція до подорожчання вершкового масла збережеться.

З іншого боку, однією з причин, що стримують підвищення цін на молоко, є зниження обсягів виробництва сирів, а також зростання імпортних постачань сирів на внутрішній ринок, що в значній мірі вирівнює співвідношення між попитом і пропозицією сирого молока.

Згідно з інформацією, опублікованою на порталі Мінфін, 900 грамів молока в магазинах можна придбати за ціною від 53,5 грн до 59,15 грн, в залежності від жирності - 1% або 2,6%. Варто зазначити, що вартість молока з жирністю 1% зросла з 49,75 грн у квітні, тоді як молоко з жирністю 2,6% подорожчало з 54,65 грн у червні.

Як вже зазначали "ФАКТИ", незважаючи на те, що багато товарів в Україні мають нижчу ціну, ніж у Європі, певні продукти, такі як молоко, у нас стали практично вдвічі дорожчими, ніж в Італії.

Читайте також