В ISW розкрили суть заяв Путіна про заклик до припинення вогню, відзначивши, що він проігнорував один із ключових аспектів.
Російський лідер Володимир Путін відкинув ініціативу про припинення вогню, яку узгодили США та Україна під час зустрічі в Джидді (Саудівська Аравія), і висунув власну альтернативну пропозицію. Ця нова пропозиція суперечить намірам та цілям спільної ініціативи Америки та України, а також підриває зусилля президента США Дональда Трампа, спрямовані на досягнення стійкого миру в Україні.
Пропонована угода, що виходить з позицій Путіна, надасть Росії значні переваги та створить умови для відновлення бойових дій на надзвичайно привабливих для неї термінах. Таку інформацію озвучив Інститут вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW), підкреслюючи, що Путін прагне отримати превентивні поступки до початку офіційних переговорів про завершення конфлікту.
Зокрема, 13 березня кремлівський лідер висловив свою "погодженість" з ідеєю про тимчасове перемир'я, зазначивши, що "сама концепція є правильною". Проте він підкреслив, що будь-яке припинення бойових дій повинно бути таким, щоб забезпечити тривалий мир і усунути корінні причини конфлікту. Таким чином, він відкинув один із ключових аспектів пропозиції, висунутій США та Україною, а саме – що тимчасове перемир'я має передувати офіційним переговорам про завершення війни.
Також він заявив, мовляв, є питання, які "вимагають кропіткої розробки з обох сторін", поставивши під сумнів кілька аспектів американсько-української пропозиції про 30-денне затишшя. Диктатор поцікавився, що буде з українським виступом, який залишився в Курській області РФ, і чи буде дозволено Україні продовжувати мобілізацію сил, навчання мобілізованих солдатів і отримання військової допомоги від своїх партнерів і союзників. Він поставив під сумнів контрольні заходи тимчасового припинення вогню й те, хто буде віддавати накази припинити бойові дії. Водночас припустив, що може зателефонувати Трампу, щоб обговорити питання, пов'язані з пропозицією.
Путін продемонстрував військову потужність, відмовившись від пропозиції про мирні переговори. Він акцентував увагу на нещодавніх досягненнях Росії в витісненні українських військ з Курської області та заявив, що російські сили активно просуваються "практично на всіх фронтах", як зазначили в ISW.
Згідно з оцінками експертів, відмова Путіна від зупинки вогню узгоджується з інформацією, яку надали російські інсайдери 12 березня, щодо можливих дій Кремля у відповідь на цю пропозицію. Ці джерела зазначили, що Путін має намір "продовжити часові рамки" для узгодження тимчасового припинення вогню, щоб бути впевненим, що його вимоги "будуть враховані". Також існує ймовірність, що Росія буде наполягати на зупинці постачання озброєнь в Україну як на умові для досягнення перемир’я. Додатково зазначалося, що Кремль "офіційно" надасть "позитивну відповідь" на пропозицію, проте буде висувати "неможливі вимоги", з якими Україна не зможе погодитися. Таким чином, Путін прагне відсторонити Київ від переговорного процесу для того, щоб Росія могла безпосередньо вести діалог зі США, а також "виправити ситуацію на фронті", щоб зміцнити власну позицію в переговорах.
"Ці витоки російських інсайдерських джерел могли бути навмисними та частиною російської переговорної стратегії, яка має на меті підштовхнути США до перегляду угоди з Україною щодо тимчасового припинення вогню. Відповідь Путіна свідчить про те, що вони також могли бути принаймні частково точними", - оцінили аналітики.
Вони підкреслили, що американо-українська пропозиція передбачає 30-денне припинення бойових дій уздовж усієї лінії фронту, мораторій на ракетні й дронові удари великої дальності, а також припинення операцій у Чорному морі. Вона дозволяє Україні та РФ продовжити режим припинення вогню й передбачає продовження обміну розвідданими США, надання військової допомоги Україні. Тоді як запропонована Путіним "альтернатива" суперечить цим намірам.
"Пропозиція, ініційована США та Україною, мала на меті створити умови для демонстрації готовності Росії та України до мирних переговорів, а також чітко відокремити тимчасове припинення вогню від подальших дискусій щодо завершення війни. Водночас, угода про припинення вогню, запропонована Путіним, забезпечить Росії надмірні переваги та створить умови для відновлення бойових дій Кремлем на дуже вигідних для нього засадах", - підкреслили в ISW.
Експерти зазначили, що подібні вимоги яскраво свідчать про те, що Путін насправді не має наміру домагатися миру. Його спроби укласти нову угоду на вигідних для Росії умовах не беруть до уваги мирний план, оголошений Трампом.
"Угода, яку пропонує Путін, підірвала б заявлену адміністрацією Трампа мету встановлення сталого миру в Україні, зміцнила б віру Путіна в те, що Росія може завдати Україні воєнної поразки, і спонукала б його відновити військові операції, а не йти на будь-які поступки під час офіційних переговорів щодо припинення війни", - підсумували в ISW.
Як повідомляло OBOZ.UA, військовий аналітик Владислав Селезньов підкреслив, що російський лідер Путін перешкоджає встановленню миру та маніпулює Трампом, маючи намір продовжити військові дії. На даний момент війська РФ активізувалися не лише в Курській області, а й в районах Часового Яру й Торецька, а також займаються виявленням вразливих місць в українській обороні на півдні Запорізької області, готуючи літню наступальну операцію.