Виробництво на російських нафтопереробних заводах досягло найнижчого рівня за останні 12 років, повідомляють ЗМІ.
Виробництво зазнало зниження через необхідність проведення позапланових ремонтів, викликаних атаками безпілотників, а також через зменшення прибутковості.
Російські НПЗ за підсумками цього року переробили нафти на 8,1 мільйона тонн менше, ніж минулого року. Загальний обсяг очікується на рівні 266,9 мільйона тонн. Це найменший найменший показник після 2012 року, коли НПЗ переробили 265,4 мільйона тонн сировини, повідомляє Reuters з посиланням на оцінки аналітиків.
Вказується, що падіння викликане непередбаченими ремонтними роботами після атак дронів, а також зменшенням прибутковості.
Відповідно до інформації, наданої агентством, у 2025 році російські нафтопереробні заводи можуть збільшити обсяги переробки нафти на 1-5%, або, в найгіршому випадку, зберегти нинішні показники.
У 2024 році скорочення обсягів переробки нафти на НПЗ Російської Федерації в порівнянні з 2023 роком значною мірою стало наслідком простоїв первинних установок. Найбільше зниження було зафіксовано на Туапсинському НПЗ (-5,5 мільйона тонн, -59,6%), Нижегороднафтооргсинтезі (-3,4 мільйона тонн, -21,8%) та Новошахтинському ЗНП (-1,5 мільйона тонн, -31,4%), згідно з оцінками аналітиків.
Серед лідерів зниження обсягів продукції товарне моторне паливо виготовляє винятково НижегородНОС, тому загальне зменшення завантаження первинних процесів не призвело до пропорційного скорочення виробництва пального.
У 2024 році кілька великих нафтопереробних заводів, таких як Омський, Ачинський, Куйбишевський НПЗ та Газпромнафтохім Салават, збільшили своє виробництво товарного автобензину та дизельного пального в порівнянні з попереднім роком, що дозволило компенсувати втрати від заводів, які знаходилися на простої.
Згідно з оцінками Reuters, загальний обсяг простою первинних потужностей на нафтопереробних заводах Росії за період з січня по грудень 2024 року склав 41,1 мільйона тонн, що становить 12,6% від загальних потужностей. Річний обсяг втрат потужностей зріс на 5,2 мільйона тонн (+14,4%) у порівнянні з минулим роком, коли він становив 35,9 мільйона тонн. У грудні простій первинних потужностей збільшився на 35% в порівнянні з попередніми прогнозами.
Згадаємо, що 19 грудня в Новошахтинську відбулася серйозна пожежа на нафтопереробному заводі. Свідки події повідомляли про велику кількість дронів у повітрі, а також висловлювали припущення щодо можливих ракетних атак.
Найвідоміший нафтопереробний завод на півдні Росії призупинив свою діяльність внаслідок атак з боку України, повідомляють джерела.