Новини України та світу

Чому та як уряд Грузії прагне зняти з Росії відповідальність за війну 2008 року?

Грузинські керівники, призупинивши євроінтеграційні процеси, тепер звернулися до вивчення історії країни.

В центрі уваги знаходяться події війни між Росією та Грузією, що відбулася в 2008 році.

Партія влади "Грузинська мрія" збирається легалізувати озвучені раніше звинувачення на адресу опозиції.

Мета - конституційна заборона для партії Михеїла Саакашвілі "Єдиний національний рух", а також для "пов'язаних із нею політичних сил".

Про те, навіщо грузинській владі знадобилося таке плазування перед Росією і якого результату вони сподіваються досягти, читайте в статті редактора "ЄвроПравди" Юрія Панченка і засновника Грузинсько-Українського центру Амірана Хевцуріані Грузія говорить про війну: навіщо з Росії хочуть зняти відповідальність за агресію 2008 року. Далі - стислий її виклад.

Вперше про плани переглянути причини війни 2008 року представники "Грузинської мрії" заявили ще у вересні минулого року, перед парламентськими виборами.

Що цікаво, таку заяву раптово зробив засновник і почесний голова правлячої партії Бідзіна Іванішвілі.

Представники "Грузинської мрії" розпочали активне обговорення ідеї, що перегляд недавньої історії нібито є важливим кроком для реінтеграції країни. Вони стверджують, що після парламентських виборів (за умови, що правляча партія залишиться при владі) може виникнути шанс на повернення територій, які наразі знаходяться під окупацією Росії. Найголовніше — бути до цього готовими.

Таким чином, як тільки грузинська влада відчула певну стабільність після виборів, офіційно знову підняли питання про "грузинський Нюрнберг" стосовно попередніх керівників.

У парламенті Грузії (варто зазначити, що опозиційні сили не визнають цей парламент легітимним і відмовляються брати участь у його діяльності) була сформована спеціальна комісія. Її завданням є дослідити, чи були політичні помилки з боку попереднього керівництва, які могли призвести до війни 2008 року, і чи можна було їх уникнути.

Міхеїл Саакашвілі та його команда опинилися під обвинуваченням у тому, що Грузія вступила у війну без належно розробленого плану військових дій, що призвело до затримки в евакуації цивільних осіб. Крім того, слідча комісія намагається з'ясувати, чи були бойові дії ініційовані внаслідок обіцянок Сполучених Штатів надати військову допомогу Тбілісі.

На перше засідання запросили політиків попередньої влади: колишній голова МЗС Григол Вашадзе, експрем'єр Зураб Ногаїделі, а також Паата Давітая, який очолював першу парламентську комісію з розслідування причин війни 2008-го.

Перші докази виявилися такими, що ставлять під сумнів обвинувачення з боку уряду.

Ніхто з учасників не поклав провину за початок конфлікту з Росією на Грузію.

На наступну зустріч запросили представників військових сил. Вони намагалися донести до присутніх, що держава залишила їх без підтримки, а бойові дії проводилися без чіткого стратегічного підходу, що, в свою чергу, стало причиною численних втрат як серед військових, так і серед цивільного населення.

Попереду нас чекає найвідоміший свідок - колишній президент Саакашвілі.

Незважаючи на це, у "Грузинській мрії" вже мають певність щодо остаточних висновків комісії та результатів її діяльності.

"Вже стало зрозумілим, що результати роботи тимчасової слідчої комісії парламенту стануть надійною основою для подання позову до Конституційного суду Грузії з проханням визнати Єдиний національний рух та його супутні партії неконституційними", - зазначив офіційний лідер правлячої партії Мамука Мдінарадзе.

Така стратегія дозволяє "Грузинській мрії", як вона й обіцяла, "створити нову опозицію" - таку, яка не буде загрожувати їхній владі.

Але чому "Грузинська мрія" так активно демонструє лояльність до Росії? Здається, що керівництво "Грузинської мрії" справді стурбоване можливістю, що, не досягнувши успіху у конфлікті з Україною, Кремль може шукати "маленьку переможну війну" проти інших сусідів.

Ймовірно, "Грузинська мрія" хоче спробувати умиротворити агресора, заздалегідь виконавши усі його побажання.

Читайте також