Як впоратися з прокльонами: церковні рекомендації для захисту від негативних впливів.
Про те, як реагувати на прокльони, щоб не піддатися шкідливому впливу, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на офіційну Facebook-сторінку Православної Церкви України.
Від почутих лайки та прокльонів в бік себе або рідних, може виникнути бажання закритися в собі, віддалитися та якось відгородитися від злих слів та людини, яка несе злість. Як зазначає церква, така реакція є цілком адекватними емоціями духовно здорової людини на раптовий прояв чиєїсь ненависті, спалах зла та сплеск гніву. Саме ці емоції відображені в людських прокляттях.
В першому посланні Святого апостола Петра, з Нового завіту, є одна з відповідей на те, як реагувати на прокльони: "Не платіть злом за зло або лихослів'ям за лихослів'я; а, навпаки, благословляйте, знаючи, що ви на це покликані, щоб успадкувати благословення" (1 Пет. 3: 9).
Православна церква України наголошує, що прокляття - це заперечення благословення. В основному, прокльони є гріховними і, як і будь-яке інше зло, здатні до руйнування, а не до створення. Крім того, прокляття здатні перетворити прекрасне на непотріб, наче паразит.
Проте в першу чергу прокльони впливають на душу того, хто їх вимовляє. А от реакція людини, яку лають, подібна до імунітету до вірусної хвороби. Якщо віра сильна, а серце спокійне, то, зіштовхнувшись з раптовим негативом, людина не буде вразливою до прокльонів.
Згідно з поглядами церкви, ті, хто вдається до проклять, часто переживають душевну турбулентність, страждання чи фізичний біль. Прокляття виступають зовнішніми проявами внутрішніх емоційних станів, таких як заздрість, гнів, злість чи ненависть. Проте ці емоції не приносять користі, оскільки вони суперечать принципам добра і любові.
За висловлюванням преподобного Паїсія Святогорця, особа, на яку наводять прокльони, може переживати труднощі в цьому світі. Однак, той, хто накладає прокляття, незважаючи на свої власні страждання в даному житті, ризикує зазнати покарання в майбутньому, якщо не покається і не сповідатиметься.
Одночасно, незважаючи на ставлення до прокльонів, церква не накладає заборону на відкрите прокляття ворогів. Отже, вибір проклинати або утриматися від цього залишається за кожним індивідом.
Проте, Православна церква України підкреслює, що замість того, щоб проклинати зло, набагато корисніше активно протистояти йому та запобігати його поширенню. Також важливо, щоб українці проявляли небайдужість, підтримували один одного та допомагали у складні часи, оскільки це може мати значно позитивніші наслідки.