Новини України та світу

Які продукти не зростуть в ціні у 2025 році: п’ятірка товарів з надійними цінами.

ТОП-5 товарів зі стабільною ціною

Щорічно в Україні спостерігається підвищення цін на споживчі товари, що викликане різноманітними факторами. Державна служба статистики відстежує коливання цін на основні продукти харчування, і згідно з останніми даними, темпи інфляції в продуктовій сфері досягли майже 20%.

Водночас експерти виділяють деякі групи продуктів, де зростання цін може бути менш значним або навіть можливе тимчасове здешевлення за певних умов.

Аналітики Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) у своєму щомісячному звіті підкреслили, які категорії товарів зберігають свою цінову стабільність.

Олія, отримана з насіння соняшника

За даними УКАБ, соняшникова олія на початку місяця зросла в ціні на 2%. Проте, у квітні обсяги переробки соняшнику в Україні зросли на 7% порівняно з березнем, що пов'язано з сезонним збільшенням пропозиції сировини та помірним зростанням попиту на олію.

Очікується, що сировини буде достатньо для переробки, що стабілізує ціни надалі. Зазначимо, що на початку травня середня вартість олії соняшникової становила 76,7 грн за пляшку 850 мл. Це на 30% вище за минулорічну ціну.

Рис

Ціна на рис залишається стабільною і на 13% нижча порівняно з минулим роком. В Україні основна частина рису імпортується, тому вартість цього продукту підлягає впливу світових ринкових тенденцій.

Ціни на рис на міжнародному ринку досягли багаторічного мінімуму через зміцнення індійської валюти, оскільки Індія є провідним експортером цього продукту. Значні запаси рису в Індії, а також високий урожай в Азії зменшують ймовірність підвищення цін. За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), у цьому році світова пропозиція рису перевищує попит на 27%, що сприятиме утриманню цін на стабільному рівні.

Середня ціна на шліфований рис у травні - 50,1 грн/кг.

Молочні продукти

За інформацією УКАБ, на початку травня 2025 року український молочний ринок демонструє стабільність. Протягом другого місяця підряд середні закупівельні ціни залишаються практично незмінними. Цінові коливання на полицях магазинів складають від 1% до 6% в залежності від виду продукції.

Зображення: ціни на молочні вироби залишаться стабільними, проте не зменшуватимуться (GettyImages)

В Україні, в період з січня по березень, обсяги виробництва молока досягли 1 447,3 тисячі тонн, що є на 3,5% нижче в порівнянні з 2024 роком. Очікується, що попит з боку споживачів залишиться низьким у найближчому майбутньому. Водночас, значного падіння цін не передбачається найближчим часом.

Яйця

У першій частині року відзначалося підвищення цін, проте, як і було передбачено, після свят Великодня вартість яєць почала знижуватися. Упродовж останнього місяця ціна знизилася на 5%, досягнувши середнього показника 72,3 грн за десяток.

Прогнозується, що ціни на яйця можуть знизитися через зростання пропозицій від домогосподарств та сприятливі погодні умови. У цілому, у другій половині року ці яйця можуть потрапити до категорії продуктів з стабільними або навіть зменшуваними цінами.

Овочі в сезоні

Ціни на овочі починають змінюватися під впливом зростання обсягів як вітчизняної продукції, так і імпорту. Вартість сезонних овочів, таких як огірки, томати, капуста, буряк, морква та картопля, впаде у сезон дозрівання і триматиметься стабільною щонайменше до настання холодів.

Зокрема, протягом останнього місяця ціни на огірки знизилися на 31%, тоді як помідори стали дешевшими на 21% у роздрібних закупівлях. Це викликано зростанням пропозиції вітчизняних овочів, вирощених в теплицях, а також стабільним імпортом. У найближчі два тижні очікується, що ціни на огірки можуть знизитися ще на 5-10%.

Аналітик УКАБ Максим Гопка в інтерв'ю РБК-Україна підкреслив, що майбутній розвиток цінової ситуації буде залежати від погодних умов, проте ціни будуть відрізнятися від тих, що спостерігалися минулого року.

Більше про ситуацію з цінами на овочі в Україні можна прочитати в матеріалі "Як ціни на овочі зміняться у 2025 році: прогноз на літній сезон".

Зображення: ціни на овочі знизяться влітку (GettyImages)

Прогнозувати стабільність цін на харчові продукти в Україні є вкрай складним завданням через безліч чинників, таких як війна, кліматичні умови, міжнародні ціни, інфляційні процеси, логістичні труднощі та вартість енергоресурсів.

У звіті Національного банку України (НБУ) зазначається, що у 2024 році продовольча інфляція в країні прискорилася через вплив спекотних умов без опадів влітку та восени, що негативно позначилося на врожайності та якості аграрної продукції. В результаті, зростання інфляційних показників у квітні 2025 року значною мірою було наслідком залишкових ефектів від минулорічних неврожаїв.

Однак, згідно з прогнозом НБУ, влітку інфляція має повернутися на траєкторію зниження і вже наприкінці року впасти нижче 10%.

Це стане можливим завдяки зменшенню впливу негативних наслідків минулорічних низьких урожаїв та появі нових продуктів на ринку. Потенціал для стримування цін на продовольство через імпорт у цьому році також зріс, оскільки внутрішні ціни вже значно наблизилися до світових показників.

"Надалі за умови, що не буде значних шоків пропозиції, продовольча інфляція повернеться до відносно низьких значень (близько 3%) завдяки поступовому нарощуванню виробництва продуктів харчування і налагодженню логістики", - зазначено в інфляційному звіті НБУ за минулий місяць.

Для підготовки матеріалів були використані: аналітичний звіт Українського клубу аграрного бізнесу, інформація з Інфляційного звіту Національного банку України, а також дані Державної служби статистики та порталу Міністерства фінансів.

Читайте також