Новини України та світу

Зарплати не встигають за зростанням цін: інфляція поглинає збільшення реальних доходів українців.

У червні спостерігалося, що кількість надісланих резюме зросла швидше, ніж кількість відкритих вакансій.

Ринок праці в Україні продовжує сприяти швидкому підвищенню номінальних зарплат, що перевищить 20% у 2025 році. Проте, через інфляційні процеси, реальні доходи зростають лише наполовину від цього темпу.

Про це йдеться в липневому Макроекономічному та монетарному огляді НБУ.

"Внаслідок посилення інфляційного тиску, темпи зростання реальних заробітних плат уповільнилися. Зокрема, в першому кварталі 2025 року реальні зарплати зросли на 9,2% у річному вимірі. Згідно з даними високочастотних індикаторів, їхнє зростання продовжувало сповільнюватися і в другому кварталі", - зазначено в документі.

У Нацбанку зазначають, що зростання кількості резюме в червні випереджало зростання кількості вакансій (у середньому кількість резюме зросла на 33%, а вакансій - на 6%), що свідчило про розширення пропозиції на ринку праці.

У той же час спостерігаються суттєві секторні диспропорції: у червні найбільше зросла кількість резюме у роздрібній торгівлі та телекомунікаціях (по 82%), тоді як зростання вакансій у цих галузях було значно нижчим. Найбільший приріст вакансій спостерігався у сфері оборони та безпеки, де він склав 61%.

Згідно з результатами дослідження, найбільшою перешкодою для бізнесу продовжує залишатися брак працівників. Однак, у 2025 році ситуація дещо покращилася завдяки збільшенню кількості доступних робочих місць. Крім того, на фоні дефіциту робочої сили спостерігається зростання кількості вакансій, призначених для студентів та пенсіонерів, в порівнянні з початком року.

У травні річна споживча інфляція в Україні досягла 15,9%, що є найвищим значенням за останні два роки. Згідно з інформацією Державної служби статистики, ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли в середньому на 22,1% у порівнянні з минулим роком.

Протягом року найбільше зросли ціни на яйця, які подорожчали на 86%, овочі – на 35,7%, соняшникову олію – на 35,4%, а фрукти – на 33,5%.

Світовий банк змінив підходи до оцінки рівня бідності. Згідно з рейтингом, опублікованим у 2024 році, Україна потрапила до категорії країн з доходами вище середнього. Для того, щоб уникнути межі бідності, щоденний дохід має перевищувати 8,3 долара, що становить приблизно 348 гривень.

Читайте також