Новини України та світу

Адміністрація Трампа поступово коригує свою позицію стосовно конфлікту в Україні, повідомляє Financial Times.

Невідомо, чи насправді Трамп змінив свої уподобання на користь України, чи він лише прагне покарати Росію за її непокору.

Останнім часом адміністрація президента США Дональда Трампа починає коригувати свою позицію стосовно конфлікту в Україні. За інформацією Financial Times, американські посадовці виявляють все більшу нетерплячість щодо російського президента Володимира Путіна. Це пов'язано зі зростаючими підозрами, що саме він, а не український президент Володимир Зеленський, є найбільшою перепоною на шляху до миру.

"У американців виникла спрощена концепція: давайте спробуємо заворожити Росію, тиснемо на Зеленського, і тоді ми досягнемо угоди. Проте, як виявилося, лише чарівність не є достатньою", - зазначає Вольфганг Ішингер, екс-посол Німеччини в США.

Найбажаніша мета Трампа - припинення вогню, яке могло б призвести до мирних переговорів і припинення війни - поки що для нього недосяжна, оскільки Путін відкинув будь-які заклики припинити бойові дії, навіть попри жорсткі санкції. Така очевидна непримиренність Росії дратує Трампа, кажуть спостерігачі.

"У його словах можна помітити нотки розчарування. Він, ймовірно, усвідомлює, що втратив занадто багато, не отримавши нічого взамін," - зазначив колишній посол США в Росії Майкл Макфол.

Адміністрації Трампа стає все важче покладати провину за триваючі бойові дії на українців. В останні тижні Зеленський активно прагне позиціонувати себе як надійного партнера. Взаємини між Києвом і Вашингтоном також покращилися після конфлікту в Овальному кабінеті, частково завдяки укладенню угоди про корисні копалини.

Проте залишається питанням, чи дійсно Трамп змінив свої симпатії на користь України, чи лише прагне покарати Росію за її непокору, зазначає FT.

"Трамп, без сумніву, усвідомлює, що Путін не проявляє готовності до співпраці. Проте я не впевнений, що це призведе до значного тиску на російського лідера," - зазначив Ерік Грін, екс-помічник президента Джо Байдена в Раді національної безпеки.

При цьому експерти кажуть, що Росія робить ставку на те, що президент США втратить терпіння в мирному процесі. "Путін грає в довгу гру і думає, що час на його боці. Він розраховує, що Трамп втратить інтерес, а американці припинять військову допомогу, і це послабить українську армію", - сказав Макфол.

Деякі фахівці висловлюють думку, що ризик того, що президент США може знизити підтримку України, за останні тижні зменшився.

Так, науковий співробітник Ради з міжнародних відносин Томас Грем сказав, що Трампу буде важко досягти однієї зі своїх головних цілей - перезавантаження відносин із Росією - без попереднього вирішення проблеми України.

"На кону стоїть надто багато", - зауважив він. "Так, він ще має можливість залишити Україну, але якщо вирішить так вчинити, це виглядатиме як невдача".

Напередодні Трамп висловився про потенційну зустріч між Україною та Росією, яка може пройти в Туреччині в четвер, 15 травня. Він зазначив, що обмірковує варіант свого візиту до Стамбула для участі у переговорах між двома країнами.

У той же час спеціальний представник президента США Стів Віткофф зазначив, що Трамп може відкликати свою участь у мирних переговорах, якщо сторони конфлікту не вдадуться до прямих дискусій.

Експерт з українських питань та колишній спецпредставник Державного департаменту США Курт Волкер підкреслив, що Дональд Трамп дійсно прагне закінчення конфлікту, проте його не хвилює, де саме проходитиме кордон російської окупації.

Читайте також