Новини України та світу

Чому в Туреччині спостерігається найвищий рівень ожиріння в Європі?

Незважаючи на те, що це може прозвучати несподівано, Туреччина наразі займає перше місце в Європі за кількістю людей, які страждають від ожиріння. Які ж причини цього явища? Експерти вказують на такі фактори, як бідність серед населення та підвищення цін на продукти харчування.

Нині у світі налічується понад мільярд людей із зайвою вагою. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) називає це "епідемією ожиріння". Згідно зі звітом ВООЗ про ожиріння в Європі за 2022 рік, Туреччина лідирує за кількістю людей із надмірною вагою. Цей показник у країні становить 66,8 відсотка населення. Крім того, Туреччина входить до числа країн-членів Організації економічного співробітництва та розвитку з найшвидшим зростанням ожиріння серед населення - і посідає серед цих країн перше місце. Очікується, що до 2030 року в Туреччині буде близько 27 мільйонів людей, які страждають на зайву вагу - це майже кожен третій.

Експерти в області охорони здоров'я та соціальних питань вказують на кілька ключових факторів, що призвели до такого драматичного становища. Серед них — незбалансоване та нездорове харчування, соціальна нерівність та брак ефективної суспільно-політичної стратегії для вирішення цієї проблеми. Дослідження показують, що приблизно кожна п'ята дитина в Туреччині стикається з недоїданням, в той час як 10-15% дітей мають надмірну вагу або ожиріння. Це парадоксальне явище пояснюється тим, що в умовах бідності діти часто вживають вуглеводи, які швидко насичують, але в той же час призводять до набору зайвих кілограмів.

Туреччина вже тривалий час стикається з проблемами високої інфляції та зростанням цін на продукти харчування, що суттєво знижує купівельну спроможність населення. Соціологиня Хаджер Фогго підкреслює, що зростання числа дітей з надмірною вагою переважно обумовлене крайньою бідністю. "Недостатнє харчування може призвести до порушення росту, а також до ожиріння. Ми займаємо лідируючі позиції в Європі за цією проблемою, оскільки наше харчування є дуже однорідним," - зазначає вона. Експертка наводить дані звіту турецького статистичного управління TÜİK за 2022 рік, згідно з яким 62,4% дітей споживають переважно хліб і макарони. Проте, на думку експертки, до цих тривожних фактів в країні все ще ставляться недостатньо серйозно.

Учений-броматолог (вивчає продукти харчування) Бюлент Шик вбачає прямий зв'язок між зростанням дитячого ожиріння та масовим споживанням сильно перероблених продуктів з низькою поживною цінністю та високим вмістом цукру. "Зростання споживання дешевих, легко доступних снеків і солодких напоїв безпосередньо впливає на збільшення кількості людей, які страждають від ожиріння", - пояснює Шик. Поки виробництво цих продуктів не буде обмежено, заходи боротьби з ожирінням лишатимуться радше символічними, вважає він.

Читайте також: Харчування дитини: малюки їдять забагато солодкої та нездорової їжі

Шик також попереджає про іншу небезпеку: використання токсичних хімікатів у виробництві продуктів харчування - як-от пестицидів та певних добавок, які можуть стати причиною гормональних порушень і збільшення ваги.

"Деякі токсичні речовини можуть мати негативний вплив на гормональну систему, що становить серйозну загрозу для дітей, які знаходяться в стадії росту", - зазначає експерт. Він посилається на дослідження, проведене турецьким підрозділом Greenpeace, яке показало, що в третині протестованих зразків їжі виявлено наявність пестицидів. Ці речовини можуть завдати шкоди гормональному фону, викликати неврологічні розлади або навіть призводити до ракових захворювань. Проте державні механізми контролю якості продуктів харчування в основному зосереджені на кількості калорій, а не на безпеці інгредієнтів.

Міністерство охорони здоров'я Туреччини запустило нову ініціативу, яка має на меті боротьбу з проблемою ожиріння. В рамках цієї програми у людних районах міст, на громадських заходах та в інших публічних місцях жителям запропонують виміряти свій зріст, вагу та розрахувати індекс маси тіла. Основна мета полягає у виявленні осіб з надмірною вагою та перенаправленні їх до медичних установ або сімейних лікарів, де фахівці-дієтологи нададуть консультації. Протягом наступних двох місяців міністерство планує залучити близько десяти мільйонів громадян, щоб підвищити обізнаність про небезпеки ожиріння та спонукати їх до ведення здорового способу життя.

Експерти підкреслюють, що в Україні бракує законодавчих рамок, які б регулювали питання здорового харчування населення, а також недостатньо контрольованою залишається реклама продуктів харчування. Ця ситуація особливо негативно впливає на дітей та малозабезпечені верстви суспільства, які більшою мірою піддаються ризику ожиріння. "Вся відповідальність лежить на політиках, які приймають відповідні рішення", - зазначає Шик.

Свіжі та поживні продукти часто мають високу ціну, що робить їх недоступними для сімей з обмеженими фінансовими можливостями. Це призводить до соціальної несправедливості, яка може бути причиною ожиріння у дітей, проблем із ростом та нестачі заліза в організмі.

Експерти наголошують на необхідності запровадження у школах безкоштовного харчування. Хаджер Фогго нарікає, що попри багаторазові вимоги такої програми досі немає. "У протоколах парламенту зазначено, що міністерство охорони здоров'я визнало проблему і вбачає її вирішення у забезпеченні школярів безкоштовними обідами - проте жодних кроків у цьому напрямку досі не було", - нарікає вона.

Крім того, у Туреччині спостерігається нестача фахівців: профспілка Birlik Sağlık Sen вважає, що кількість дієтологів, здатних консультувати громадян з питань здорового харчування, недостатня. За останні п'ять років їхня кількість у державних лікарнях скоротилася майже на 20 відсотків.

Читайте також