Новини України та світу

Нова етап ракетного конфлікту: The Economist аналізує російський "Орешник" та ризики використання ядерної зброї.

На думку журналістів видання, цим ударом Росія хоче відмовити західні країни від поглиблення своєї участі в Україні.

21 листопада російський лідер Володимир Путін випустив нову ракету по Україні, що має на меті посилення ядерних загроз. Ця подія може знаменувати початок нової етапу ракетної конфронтації.

Цю інформацію висвітлює стаття в The Economist.

Під час нападу на Дніпро частина ракет складалася з крилатих ракет Х-101, які були запущені з потужних російських бомбардувальників. Інші ракети представляли собою балістичні "Кинжал", що їх випустили російські авіаційні засоби. Однак, щонайменше одна з ракет виявилася новою та невідомою.

На відео можна спостерігати, як шість боєголовок майже вертикально спускаються на місто, кожна з них вивільняє заряд з дрібніших боєприпасів.

Диктатор Путін похвалився, що це - нова гіперзвукова ракета середньої дальності, відома як "Орешник". Він додав, що ракета летіла зі швидкістю, яка перевищує швидкість звуку більш ніж у 10 разів, і не могла бути перехоплена.

The Economist зазначає, що Путін сприймається з певною часткою недовіри. У минулі часи цей диктатор вже хвалився досягненнями в розробці гіперзвукових ракет, іноді перебільшуючи їхні реальні можливості.

"Це не слід вважати якоюсь новаторською зброєю. Проте, цей напад виглядає як елемент масштабніших ініціатив Росії, спрямованих на те, щоб змусити західні держави утриматися від активнішої участі у конфлікті в Україні. Ключовою аудиторією, на яку розраховували, була нова адміністрація Трампа, яка ще лише формувала свою стратегію щодо війни", - зазначається в публікації.

19 листопада Росія представила оновлену ядерну доктрину, в якій детальніше, а в деяких випадках і розширено, описані умови, за яких може бути застосована ядерна зброя. Удар 21 листопада, ймовірно, був спрямований на підсилення цього ядерного меседжу.

Видання зазначає, що в минулому Росія здійснила масовані запуски балістичних ракет по території України, серед яких багато ракет мають можливість нести ядерні боєголовки, наприклад, "Кинжал". Проте "Орешник" є особливим випадком. Спочатку ця ракета була класифікована як міжконтинентальна балістична ракета (МБР) як США, так і Росією. Такі наземні балістичні ракети середньої дальності є складними та дорогими системами озброєння, які зазвичай асоціюються виключно з ядерними арсеналами.

Схоже, що атака 21 листопада могла включати інертні або імітаційні боєголовки, які, хоча й не містять вибухових речовин, все ж генерують значну кінетичну енергію завдяки своїй високій швидкості. Це свідчить про те, що ракета могла бути спроектована для ядерного, а не звичайного призначення. Крім того, слід зазначити, що Росія попередила США про напад за 30 хвилин, використовуючи спеціальні комунікаційні канали, створені для зменшення ризику ядерних інцидентів.

Путін прагне, щоб Україна та її західні партнери були впевнені в його здатності підвищувати напруженість, як у самій Україні, так і шляхом прямих нападів на держави НАТО.

У більш широкому контексті використання системи "Орешник" та аналогічних технологій вважається частиною нової ери ракетних конфліктів, зазначає видання The Economist. Вони також підкреслюють, що Росія та Україна вели активне застосування великої кількості крилатих і балістичних ракет у своїх військових операціях. У жовтні Іран провів найбільший в історії обстріл із застосуванням балістичних ракет по території Ізраїлю. У відповідь Ізраїль використав балістичні ракети повітряного базування – рідкісний та незвичайний вид озброєння – проти Ірану. 17 листопада Індія оголосила про успішне випробування власної гіперзвукової ракети з дальністю 1500 км. Водночас США мають намір розмістити неядерні ракети середньої дальності в Німеччині до 2026 року.

"Орешник" – це перша ракета середньої дальності з багаторазовими боєголовками, яка була використана в реальних бойових обставинах. Видання зазначає, що, ймовірно, це не останній такий удар.

Нагадаємо, зранку 21 листопада армія агресорки РФ здійснила удар по Дніпру. Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що зранку 21 листопада РФ вдарила новою міжконтинентальною балістикою. Таким чином Україна стала першою країною, по якій випустили міжконтинентальну балістичну ракету.

Верховна Рада вирішила скасувати засідання, заплановане на 22 листопада, у зв'язку з потенційною загрозою ракетної атаки.

Читайте також:

У Пентагоні розкрили, якою саме ракетою Росія завдала удару по Дніпру: заяву зробила Сабріна Сінгх.

Невідома "Орешник": яку ракету мав на увазі Путін — Defense Express

Читайте також