Модульні житлові споруди: переваги і недоліки, ціна, правові аспекти оформлення.

Модульні будівлі швидко набирають популярність серед українців.
Останніми роками українці все частіше стали звертати увагу на модульні будинки. Все тому що такий тип житла обходиться набагато дешевше квартири або споруди з цегли. Однак навіть у такого новомодного типу житла є свої нюанси. Про тонкощі оформлення, терміни служби та реальну ціну будинку читайте далі в матеріалі.
Член Національної Спілки Архітекторів України, архітектор Валентин Погорілий в коментарі УНІАН перерахував основні плюси модульного будинку. Перший з них полягає у тому, що модуль привозять вже готовим до експлуатації і за потреби це житло можна перевезти в інше місце. Зараз модульні будинки можна встановити на геошурупи - це великі саморізи довжиною 2,5 метри, які спеціальні машини вкручують у землю приблизно за дві години. Ці саморізи виконують роль фундаменту. Потім, якщо людині потрібно переїхати, вона може викрутити саморізи і забрати будинок.
Після доставки та монтажу модульного будинку, ви можете відразу в ньому оселитися. Не потрібно чекати, поки висохне штукатурка чи шпаклівка, адже в процесі його зведення не застосовуються вологі технології.
Другим перевагою модульних будинків є їхня здатність витримувати сильні землетруси.
"Унаслідок дії землетрусу цегляному будинку загрожують тріщини, а модульному - максимум пошкодження кріплення".
Коли мова йде про недоліки модульних будинків, архітектор зазначив один, але досить суттєвий. Він полягає в тому, що зазвичай виробники не пропонують можливості створення індивідуального проєкту, тож покупці змушені обирати з наявних варіантів. Модульні будинки виготовляються на заводах, і, як правило, виробники мають лише близько десяти стандартних планувань. Це означає, що потенційні власники можуть вибрати лише з тих вже розроблених проектів, які пропонують виробники.
Архітектор пояснив, що термін "модульний будинок" походить від слова "модуль", яке позначає готову секцію житла, що підлягає транспортуванню. Основою таких будинків служить металевий каркас, до якого прикріплюється утеплювач. Модульні будинки можуть складатися з кількох таких секцій, що дозволяє комбінувати їх між собою, адаптуючи стандартний проект і збільшуючи загальну площу житла. Головна різниця між модульними і каркасними будинками полягає в тому, що модульний будинок може бути перевезений на інше місце, тоді як каркасний будинок будується на об'єкті, включаючи вертикальні та горизонтальні несучі елементи, а також заповнювальні матеріали, такі як сіп-панелі чи мінеральна вата, і не підлягає транспортуванню.
Каркасні споруди часто виготовляються з деревини, що робить їх вразливими до атак шкідників, які можуть завдати шкоди цьому матеріалу. Проте, на думку фахівців, головною проблемою каркасних будинків є те, що в разі виникнення пожежі вони можуть бути повністю знищені, що унеможливлює їх відновлення. Щодо тривалості служби, експерти зазначають, що модульні та каркасні будівлі теоретично здатні прослужити від 50 до 70 років.
Модульний будинок, призначений для постійного проживання, може стати чудовим варіантом, якщо він належним чином утеплений. Внутрішнє і зовнішнє оздоблення такого житла нічим не поступається традиційним будинкам. Якісне утеплення дозволяє значно знизити витрати на опалення.
Погорілий розповів про методи обігріву модульних житлових об'єктів, зазначивши, що для цього може використовуватися утеплювач з піни PIR завтовшки 150 мм. Такий підхід забезпечить високу енергоефективність і суттєво перевершить показники старих панельних будинків, зведених в епоху Радянського Союзу.
Архітектор зробив порівняння між якісним цегляним будинком і сучасним модульним варіантом. Він вважає, що для тих, хто планує тимчасове проживання в житлі з подальшою його продажем, найкращим вибором буде цегляний будинок. Це зумовлено тим, що на ринку більше покупців, які віддають перевагу цегляним спорудам, що значно спростить процес продажу.
"Якщо я планую придбати житло для особистого використання, то, напевно, обрав би модульний варіант. По-перше, це зручно і швидко, а по-друге, мені не потрібні великі площі."
Експерт зазначає, що існує безліч варіантів використання модульного будинку. Його можна перевезти на іншу ділянку або адаптувати для нових цілей, наприклад, перетворити на магазин. Також модульний будинок має можливість продажу як разом із земельною ділянкою, так і окремо. Це означає, що ви можете продати сам будинок, а землю – окремо. Крім того, ви можете зібрати кошти на зведення цегляного житла, продавши модульний будинок, а на місці його встановлення збудувати новий дім. Не слід забувати, що модульний будинок також можна просто перенести в інше місце та здавати в оренду.
Якщо особа прагне швидко і бюджетно отримати житло, але не знає, що обрати між цегляним, каркасним чи модульним будинком, найбільш раціональним рішенням буде вибір модульного варіанту. Експерти радять купити невелику земельну ділянку, встановити на ній модульний будинок і комфортно в ньому проживати. Модульні будівлі вважаються тимчасовими, тому їх встановлення не вимагає спеціальних дозволів. Крім того, вони є більш економічним вибором у порівнянні з каркасними або цегляними житловими одиницями. Середня вартість цегляних і каркасних будинків економ-класу коливається в межах 700-800 доларів за квадратний метр, тоді як модульні з внутрішніми оздобленнями можна придбати за 400-500 доларів.
Адвокатка юридичної компанії "Globa&Globa" Катерина Пономаренко роз'яснила питання щодо необхідності отримання дозволу на будівництво модульного дому. Вона зазначила, що для початку зведення модульного будинку важливо спершу отримати право на користування або володіння земельною ділянкою.
"Земельну ділянку можна купити, а можна й орендувати. Саме земельна ділянка повинна мати кадастровий номер".
Цільове призначення земельної ділянки має суттєве значення: якщо вона класифікується як "для сільськогосподарських потреб", то будівництво капітальних споруд на ній заборонено. Натомість, якщо ділянка призначена "для будівництва", це відкриває можливість зведення капітальних будівель.
Згідно з адвокатським визначенням, капітальна структура має наявність фундаменту. Якщо модульний будинок буде розміщено на фундаментній основі, його можна класифікувати як капітальну споруду та зареєструвати офіційно. У випадку ж, якщо модуль встановлюється на палях, він буде вважатися тимчасовою конструкцією, і реєстрація в такому разі не є обов'язковою.
Пономаренко підкреслює, що модульний будинок, який встановлений на палях, є тимчасовою конструкцією і юридично не розглядається як нерухомість. Тому він не класифікується як житлове приміщення, і прописка в такому будинку є неможливою. Модульний будинок може отримати статус житлового приміщення лише в таких випадках:
Отже, як зазначає адвокат, у цьому випадку буде можливість зареєструватися. Більше того, після завершення процедури реєстрації власник зможе виконувати й інші значущі дії, такі як продаж цього житла або передача його у спадок.
Якщо ви плануєте встановити модульний будинок на фундамент, перетворивши його з тимчасової споруди на капітальну, вам слід виконати кілька суттєвих кроків.
Отримати дозвіл на будівництво
Для цього необхідно відвідати місцевий Центр надання адміністративних послуг або скористатися додатком "Дія". Вам слід подати заяву, до якої потрібно додати документи, що підтверджують ваші речові права, план забудови, а також згоду співвласників земельної ділянки на проведення забудови, якщо такі є.
Надіслати повідомлення про старт виконання будівельних робіт.
Документ слід подати до регіонального відділення Державної інспекції архітектури та містобудування України, використовуючи Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або платформу "Дія".
Оформити будинок для його використання та зареєструвати на нього право власності.
Це здійснюється шляхом реєстрацію місцевим органом Державної інспекції архітектури та містобудування України декларації про готовність об'єкта до експлуатації - можна звернутися до ЦНАПу або зробити це через "Дію".
Призначити адресу для будівельного об'єкта та офіційно зафіксувати право власності.
Якщо раніше не було вказано адресу, необхідно її отримати, подавши відповідну заяву до ЦНАП. Реєстрацію прав власності слід здійснити через державного реєстратора або нотаріуса.
Крім того, Пономаренко пояснила, чи можна отримати компенсацію за модульний будинок, якщо він постраждає від бойових дій. За її словами, якщо модуль на палях і є некапітальною спорудою без реєстрації, то її у юридичному просторі немає, тож, ніякої компенсації у разі руйнування такого будинку не буде.