Новини України та світу

Яке значення має різка зміна позиції Трампа стосовно України: аналіз від The Economist.

За версією видання, президент США зменшив значення Пентагону, скасувавши його постанову стосовно України.

Рішення президента США Дональда Трампа про відновлення постачання зброї Україні не свідчить про його стратегічний поворот на користь стабільної підтримки цієї країни. Це, скоріше, тимчасовий компроміс, спрямований на запобігання її повній поразці, що могла б обернутися серйозною репутаційною кризою для самого президента, стверджує The Economist.

Видання нагадує, що коли США на початку липня припинили постачання зброї України, цим вони шокували і саму Україну, і європейських союзників. Але вже 7 липня Трамп несподівано передумав, мотивуючи своє рішення тим, що Україна має захищатися. За кілька годин і Пентагон підтвердив, що направить "додаткову оборонну зброю".

Пояснення Пентагону про те, що зупинка постачань зброї зумовлена нібито необхідністю перегляду запасів, видання назвало "переважно дезінформацією".

"Безумовно, існує дефіцит систем протиповітряної оборони, але постачання зброї для України здійснюється з виробничих потужностей підрядників, а не з армійських складів США. Наприклад, Ізраїль отримував військову техніку без затримок, навіть в умовах конфлікту з Іраном", - зазначається у статті.

Видання вважає, що Трамп принизив Пентагон, скасувавши його рішення щодо України, і ця зміна позиції президента США свідчить, що "навіть найближчі соратники не можуть передбачити різкі повороти Трампа".

У той же час цей крок слід розглядати як перемогу раціонального мислення, оскільки в Україні спостерігаються найактивніші обстріли з початку російської агресії. Припинення американської підтримки фактично означало б дати можливість агресору діяти без жодних наслідків.

Проте, слід зазначити, що не варто вважати, ніби Трамп раптово став прихильником України. Відновлення постачання — це, скоріше, повернення до тієї ситуації, яка існувала раніше, коли допомога, надана попереднім президентом Джо Байденом, поступово скорочувалася. Сам Трамп поки що не висловлював жодних намірів щодо надання допомоги Україні.

"Декілька десятків мільярдів доларів, які Конгрес затвердив минулого року, досі не були виділені. Нові фінансові ресурси також не були заплановані. У "чудовому" податково-бюджетному законодавстві, підписаному Трампом, не передбачено коштів для України. Навіть ті незначні суми, які входили до базового бюджету Пентагону, планується ще більше зменшити у проєкті на 2026 рік", - зазначено в статті.

Утім, Трамп принаймні усвідомив, що російський диктатор Володимир Путін його просто використовує. Президент США не хоче витрачати більше коштів на перемогу України, але також не хоче її поразки за свого президентства. Ймовірно, припускається, він розуміє, що крах України стане для США геополітичною катастрофою, ще гіршою, ніж падіння Афганістану у 2021 році.

Як повідомляв раніше УНІАН, напедедодні Трамп розкритикував Путіна і пообіцяв відправити Україні зброю. Він, зокрема, сказав, що розчарований небажанням правителя Кремля зупинятися. Крім того, американський президент анонсував передачу зброї українській армії: "Ми надішлемо більше зброї. Ми мусимо. Вони повинні бути в змозі захистити себе. Їх зараз дуже сильно обстрілюють".

Невдовзі після цього представники Пентагону підтвердили, що додаткове військове обладнання буде надіслано в Україну за розпорядженням президента Дональда Трампа. "Міністерство оборони, виконуючи вказівку президента Трампа, постачає Україні додаткові оборонні засоби, щоб українці могли ефективно захищатися, поки ми прагнемо до встановлення стабільного миру та запобігання насильству," - йдеться у заяві відомства.

Також стало відомо, що Трамп розглядає можливість надання Україні ще одного зенітно-ракетного комплексу Patriot. За даними американської газети The Wall Street Journal, президент США почав обдумувати це після останніх обіцянок посилити український захист від російських масованих обстрілів. Видання зауважило, що якщо це рішення ухвалять, то ЗРК Patriot стане першою великою системою озброєння, яку адміністрація Трампа надасть Києву самостійно - без попереднього схвалення з боку Білого дому за президента Джо Байдена.

Читайте також