Ринок праці зазнав суттєвих змін: чому пошук роботи в Польщі став більш складним і які перспективи нас очікують у майбутньому.

Як змінився ринок працевлаштування у Польщі
"Останні роки польський ринок функціонував у режимі "ринку працівника". Компанії змагалися за кадри, пропонуючи бонуси, підвищення зарплат, соціальні пакети. Нині ситуація змінюється. За даними нашого аналітичного центру, Польща поступово переходить у фазу "ринку працедавця". Це означає, що кількість вакансій зменшується, а вимоги до кандидатів зростають", - каже директор з розвитку Gremi Personal Ірина Сєрова.
Здобути роботу в Польщі, особливо в сфері фізичної праці, стає дедалі складніше. Це особливо відчувають українці, які є найбільшою категорією серед іноземних працівників у цій країні - їх частка становить приблизно 67% всіх легально працевлаштованих іноземців.
Згідно з інформацією Gremi Personal, існує постійний попит на працівників у сферах логістики та будівництва. Однак, в цих секторах також спостерігається значна плинність кадрів, низька конкурентоспроможність заробітних плат та важкі умови праці.
У зв'язку з цим, необхідність постійного залучення нових співробітників залишається важливою, як з України, так і з інших держав.
Новою особливістю для українців на польському ринку праці є зростання кількості працівників із країн, які раніше були рідкісними в міграційній структурі Польщі. За минулий рік кількість колумбійців у Польщі збільшилася на 200%, філіппінців - на 52%, індусів - на 12%.
"Приватний сектор демонструє позитивне ставлення до працівників з цих держав, адже вони більш витривалі, дисципліновані, а також характеризуються низьким рівнем плинності кадрів і злочинності", - зазначає Сєрова.
Активніше залучення працівників із далеких країн може створити додатковий тиск на українських мігрантів. Українці вже зараз можуть вибирати вакансії й змінювати роботодавців у пошуках кращих умов.
Однак, якщо роботодавці вирішать звернутися до більш стабільних і менш вимогливих кадрів з інших країн, українцям необхідно буде пристосуватися або знайти нові шляхи для працевлаштування.
Наприклад, серед українців спостерігається зростаюча тенденція до транзитної міграції — Польща все частіше виконує роль не остаточної мети, а "трампліна" для подальшої подорожі в інші країни Європейського Союзу. В рамках програми тимчасового захисту в ЄС, багато українців обирають для працевлаштування такі країни, як Німеччина, Нідерланди, Чехія та скандинавські держави.