Новини України та світу

Дослідники знайшли нові свідчення можливого існування життя на Марсі: вражаючі результати дослідження.

Якщо в глибинах Червоної планети наявна рідка вода, це може свідчити про можливість виникнення життя.

Новий аналіз даних про сейсмічну активність Марса, зібраних зондом NASA InSight за кілька років спостережень, показав, що під поверхнею планети можуть бути "кишені" з рідкою водою, в якій потенційно могло виникнути життя.

Дослідження японських науковців було опубліковано в журналі "Geology".

"Вважають, що якщо на Марсі існує рідка вода, це може свідчити про можливу мікробну активність," -- стверджують дослідники Ікуо Катаяма з Університету Хіросіми та Юею Акамацу з НДІ морської геодинаміки.

Посадковий модуль NASA InSight за допомогою своєї роботизованої руки розмістив на поверхні червоної планети спеціальний сейсмометр, який реєстрував сейсмічні хвилі, що виникають внаслідок "марсотрусів" та ударів метеоритів. Це дозволило одержати унікальні дані про структуру надр Марса.

Коли на поверхні Марса трапляються марсотрясіння або падіння метеоритів, сейсмометри здатні уловлювати енергію, що випромінюється у формі різноманітних хвиль, для формування зображень внутрішніх шарів планети. Досліджуючи ці хвилі, науковці отримують змогу з'ясувати, з яких матеріалів складаються кора і мантія Марса, оцінити їхню щільність і виявити можливі зміни в складі.

Наприклад, так звані S-хвилі не можуть проходити через воду і рухаються з меншою швидкістю, ніж P-хвилі. Тому наявність, відсутність та час прибуття S-хвиль дозволяють визначити, що заховано під поверхнею планети.

P-хвилі, у свою чергу, здатні швидше пересуватися через щільні матеріали, тоді як їхній рух значно сповільнюється при проходженні через пористі породи, порожнини або водні середовища.

Сейсмічні дослідження, проведені вченими, виявили, що на глибинах 10 і 20 км спостерігається зміна швидкості проходження сейсмічних хвиль. Раніше вважалося, що ця межа свідчить про різкі зміни в структурі або хімічному складі марсіанських надр. Проте, дослідники Катаяма і Акамацу розглянули ці зміни як можливий індикатор наявності води в глибинах Марса.

Для тестування своєї гіпотези, дослідники виміряли швидкість сейсмічних хвиль, які проходять через гірські породи з аналогічним складом і структурою до марсіанської кори, у зразках, що були вологими, сухими та замороженими.

Дослідження виявили, що швидкості сейсмічних хвиль у сухих, вологих та заморожених зразках мають значні відмінності, що підтримує теорію науковців про існування рідкої води на глибинах від 10 до 20 км під марсіанською поверхнею.

"Численні дослідження свідчать про те, що мільярди років тому на стародавньому Марсі існувала вода. Проте, за результатами нашої моделі, рідка вода могла бути присутня і на сучасному Марсі," -- зазначили вчені, підкреслюючи значення отриманих даних.

Згадаємо, що Марс, який славиться своїм іржаво-червоним відтінком, часто отримує прізвисько "червона планета". Проте свіжі дослідження показують, що цей колір має глибше значення, ніж лише візуальна привабливість. Він вказує на те, що на поверхні цієї планети колись існувала вода.

Читайте також